تاير مفهومي گودير اكسيژن؛ معرفي شد

گودير از لاستيك مفهومي جديدي در نمايشگاه خودروي ژنو ۲۰۱۸ رونمايي كرد كه با استفاده از خزه زنده در بخش داخلي، اكسيژن توليد خواهد كرد.


شركت لاستيك‌سازي گودير (Goodyear) مشتاق است كه در كمك به محيط زيست، نقش پررنگي ايفا كند. گودير كه به عنوان شركتي درجه يك براي توليد انواع لاستيك شناخته مي‌شود، گاهي محصولات پيچيده‌اي توليد مي‌كند كه مي‌تواند در صنعت لاستيك دنيا، تغيير ايجاد كند. با وجود استفاده از آخرين فناوري‌ها در ساخت لاستيك، تيم تحقيق و توسعه گودير تلاش‌هاي خود را براي پيشرفت بيش‌تر متوقف نكرده و نتيجه اين فعاليت‌ها به توليد تاير بسيار عجيبي به نام اكسيژن (Oxygene) منجر شده است. گودير از لاستيك مفهومي جديد اكسيژن در نمايشگاه خودروي ژنو ۲۰۱۸ رونمايي مي‌كند و آن‌طور كه گفته مي‌شود بخش داخلي آن پوشيده از خزه زنده است؛ اما قضيه كمي بيش‌تر از اين به نظر مي‌رسد.

 عكس‌هاي منتشر شده از لاستيك مفهومي اكسيژن نشان مي‌دهد كه نوارهاي كناري آبي و خاكستري در آن وجود دارد؛ اين نوارها قطعات رنگي نيستند، بلكه تاير در واقع از طريق فتوسنتز برق، توليد مي‌كند. به ياد داشته باشيد خزه‌ي زنده در آن وجود دارد و لاستيك مفهومي اكسيژن مي‌تواند براي برقراري ارتباط با وسايل نقليه مختلف هنگام چرخش يا ترمزگيري، نوراني شود. قطعات الكترونيكي، حسگرها و حتي يك پردازنده در بخش داخلي تاير تعبيه شده‌اند تا همه‌ي اين اتفاقات جالب رخ دهد. اميدواريم كه تايري با اين همه خصوصيات خوب، بتواند در برابر چاله و دست‌انداز مقاوم باشد.


Goodyear Concept Tire / تاير مفهومي گودير

عملكرد ثانويه‌اي نيز براي لاستيك مفهومي گودير وجود دارد و آن ماموريت كمك به توليد هواي تازه است. لاستيك اكسيژن رطوبت جاده و دي‌اكسيدكربن موجود در هوا را جذب مي‌كند تا خزه‌ي داخل آن تغذيه شود و سپس اكسيژن آزاد كند. گودير برآورد مي‌كند كه در شهري با ۲.۵ ميليون خودرو، لاستيك‌هاي "زنده" مي‌توانند ۳۰۰۰ تن اكسيژن توليد كرده و سالانه ۴۰۰۰ تن دي‌اكسيدكربن را به خود جذب كنند. با فرض اين‌كه ۱۰ ميليون تاير از اين نوع موجود باشد، پيش‌بيني مي‌شود مقدار قابل توجهي هواي تازه در جو كره‌ي زمين توليد شود.

خود تاير نيز به طور طبيعي طراحي بي‌نظير دارد، بنابراين هرگز نبايد نگراني در مورد پنچري يا تركيدن داشته باشيد. در تاير مفهومي اكسيژن از كائوچوي بازيافتي براي آج و ساختار اصلي استفاده مي‌شود، بنابراين از لحاظ فني تايري است كه در واقع به جاي مصرف هوا آن را در داخل خود توليد مي‌كند.

مطمئنا اين فقط يك طرح مفهومي است كه طبق گفته‌ي مهندسان گودير، قصد دارد تفكر انسان‌ها را به چالش بكشد و به جهت‌دهي بحث در مورد حمل‌ونقل هوشمند، ايمن و پايدار در آينده كمك كند. به بيان ديگر، انتظار نداشته باشيد كه اين تايرهاي مفهومي زنده را به زودي ببينيد. با اين حال، بايد از گودير به خاطر توجه به محيط زيست و تلاش در جهت دغدغه‌هاي جهاني تشكر كرد.

/ 0 نظر / 16 بازدید