تغيير استراتژي اپل براي بهبود كيفيت iOS

آيا متوجه وجود مشكلات زياد در سيستم‌عامل اپل شده‌ايد و از نظر شما نسخه‌هاي جديد iOS ديگر مانند گذشته كم‌نقص نيستند؟ اپل هم به اين موضوع پي برده است و تصميمي براي اصلاح اين مشكل دارد.


بر اساس گزارش بلومبرگ، اپل قصد دارد با با روندي آهسته‌تر، اقدام به افزودن امكانات جديد به iOS كند. اين تصميم براي آن گرفته شده است تا عرضه هر نسخه از iOS با كمترين ميزان از باگ و نقص همراه باشد.

بسياري از كاربران آيفون و آيپد اخيرا متوجه وجود مشكلات فراواني در iOS شده‌اند و ادعا مي‌كنند كه طي سال‌هاي اخير كيفيت نسخه‌‌هاي اين سيستم‌عامل كاهش يافته است. اين باگ‌ها شامل موارد مختلفي از اشكالات جدي تا نقص‌هاي آزاردهنده يا عجيب بوده‌اند. وب‌سايت‌ها و كارشناسان زيادي هم در مورد كاهش يافتن كيفيت نرم‌افزار اپل در سال‌هاي اخير صحبت كرده‌اند.

البته بايد توجه داشت كه باگ‌ها و نقص‌هاي نرم‌افزاري طبيعي هستند و هيچ وقت نمي‌توان مدعي وجود نرم‌افزاري عاري از هر گونه اشكال شد. اشكالات امنيتي و ارائه وصله‌هاي امنيتي همواره رخ مي‌دهند و حتي امكان وجود نقص در وصله امنيتي هم موضوع عجيبي نيست.

همچنين بايد متذكر شد كه اپل بعد از مرگ استيو جابز، دستخوش تحولات بسياري شده است. امروزه محصولات اپل نسبت به زماني كه جابز روي صحنه مي‌رفت و به معرفي و تشريح عملكرد آن‌ها مي‌پرداخت بسيار پيچيده‌تر شده‌اند. اپل امروز با چنان حجمي به توليد و فروش محصولات مشغول است كه شايد هيچ كس در گذشته نمي‌توانست تصور كند. در نتيجه‌ي اين حجم عظيم محصولات و تعداد بالاي كاربران، بروز مشكلات امنيتي در محصولات اپل، ميليون‌ها نفر را در سرتاسر دنيا با خطر مواجه مي‌كند.

اما اگر بخواهيم روي ديگر سكه را در نظر بگيريم، اپل شركتي نيست كه با عرضه محصولاتي با بودجه پايين، در پي حداقل حاشيه سود ممكن باشد. نرخ حاشيه سود اپل از عرضه محصولاتش، در حدود ۳۸ درصد است كه رقمي رؤيايي براي بسياري از توليدكنندگان سخت‌افزار محسوب مي‌شود.

بر اساس گزارشي كه اخيرا منتشر شده، براي اطمينان از محقق شدن وعده‌هاي اپل در كنفرانس‌هاي سالانه توسعه‌دهندگان، تمركز اين شركت بر كيفيت است. كوپرتينويي‌ها قصد دارند كارايي و قابليت‌هاي جديد نرم‌افزارها، مطابق آن چيزي باشد كه در تبليغات شركت عنوان مي‌شود. به عقيده بسياري از كاربران، اپل در گذشته پايبندي بيشتري به اين تفكر داشته است.

شايد بتوان علت مشكلاتي كه دامن‌گير توسعه iOS شده‌ اند در دو چيز يافت. اولين مورد، فرايند به‌روزرساني ساليانه اين سيستم‌عامل توسط اپل است. اپل هر سال در ماه ژوئن تلاش مي‌كند توسعه‌دهندگان نرم‌افزار iOS را با ارائه ويژگي‌هاي جديد شگفت‌زده كند. دومين مورد، اجبار براي عرضه نسخه جديد iOS به همراه عرضه آيفون‌هاي جديد به بازار است. توسعه‌دهندگان نرم‌افزاري مجبور به آماده كردن iOS براي بارگذاري در آيفون جديد، قبل از آغاز عرضه محصول به بازار هستند. اين چرخه‌هاي متوالي و ساليانه، به‌شدت اپل و توسعه‌دهندگان iOS را تحت فشار گذاشته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، روند اصلاح فرايند توسعه iOS تنها محدود به رفع باگ‌ها نخواهد شد و شامل موارد زير هم خواهد بود:

  • اصلاح و نوسازي اپليكيشن Stocks
  • به‌روزرساني ويژگي Do Not Disturb
  • ادغام بهتر و كارآمدتر سيري در قسمت جستجوي آيفون
  • بازطراحي رابط‌ كاربري انتقال عكس‌ها به آيپد
  • امكان استفاده‌ي دونفره‌ي هم‌زمان از بازي‌هاي واقعيت افزوده


/ 0 نظر / 52 بازدید