سرعت واقعي 5G چهارده برابر 4G است

در يكي از جديدترين آزمايش‌ها كه در محيط واقعي و غير آزمايشگاهي صورت گرفت، مشخص شد سرعت 5G تقريبا ۱۴ برابر 4G LTE است.


آزمون اتصال 5G جديدي توسط شركت فنلاندي Kauppalehti و اپراتور وايرلس Elisa صورت گرفته است كه نشان مي‌دهد فناوري 5G نسبت به 4G lte در مصرف واقعي ۱۴ برابر سريع‌تر عمل مي‌كند. سرعتي كه آن‌ها موفق شده‌اند به صورت پايدار به دست آورند، ۷۰۰ مگابيت بر ثانيه است. اين آزمايش با استفاده از تجهيزات ساخت هواوي كه با استانداردهاي سازمان 3GPP سازگار است، انجام شد و طي آن مصرف عادي و معمول 5G در شرايط واقعي مورد ارزيابي قرار گرفت. همان‌طور كه عنوان شده است،

شرايط آزمايش در بهترين وضعيت خود نبود و مثلا از يك فرستنده استفاده شد. به گفته‌ي كارشناسان اليزا، پهناي باند چنين سيستمي روي كاغذ هزار مگابيت بر ثانيه است. در مقابل، نتيجه‌ي تست 4G در شرايط مشابه تنها ۵۰ مگابايت سرعت را نشان داد. در اين آزمون‌ها، فرستنده‌ تقريبا ۵۰۰ متر با گيرنده فاصله داشت و تست 5G روي باند ۳.۵ گيگاهرتز انجام گرفت.

فناوري پشتيباني از 5G اوايل سال ۲۰۱۹ در فنلاند به تجاري‌سازي خواهد رسيد و اليزا پيش‌بيني مي‌كند كه بتواند تا پايان سال جاري بستر را براي آن فراهم كند. استفاده از 5G در كشورهاي حوزه‌ي اسكانديناوي تا ۱۸ ماه آينده آغاز خواهد شد و فنلاند يكي از اولين كشورهايي خواهد بود كه از آن بهره مي‌برد.

انتظار مي‌رود نسل جديد شبكه‌هاي ارتباطي همراه، بستر را براي تحولي عظيم در خدمات، محصولات و كسب‌وكار مرتبط با ارتباطات بي‌سيم فراهم كند. بنابراين اپراتورهاي تلفن‌ همراه، براي عقب نماندن از عرصه‌ي رقابت ناگزير به سرمايه‌گذاري و تجهيز شبكه‌هاي خود به فناوري وايرلس جديد خواهند بود.

/ 0 نظر / 27 بازدید